Paralajmërimi i patriarkut rus: Po lëvizim drejt fundit!
Në një fjalim publik në katedralen kryesore të Moskës, Patriarku Kirill tha se shenjat nga Libri i Zbulesës tani janë të dukshme.
Ai u bëri thirrje politikanëve dhe qytetarëve të zakonshëm që të bashkohen dhe të ndalojnë lëvizjen drejt humnerës.

"Të gjithë njerëzit që e duan Atdheun duhet të jenë së bashku, sepse ne po hyjmë në një periudhë kritike në rrjedhën e qytetërimit njerëzor. Kjo tashmë mund të shihet me sy të lirë. Duhet të jeni të verbër që të mos e vini re momentet afro-frymëzuese në histori, që apostulli dhe ungjillori Gjoni po flisnin në Librin e Zbulesës", citohet patriarku nga Interfax.

Sidoqoftë, patriku Kirill shtoi se ora e saktë e kohës së fundit varet nga veprimet e të gjithëve. Ai u bëri thirrje njerëzve të kuptojnë përgjegjësinë e tyre lidhur me Rusinë dhe gjithë njerëzimin, dhe për të ndaluar "lëvizjen drejt fundit të humnerës së historisë".

Ai theksoi se shumë përfaqësues të inteligjencës moderne ruse po përsërisin gabimet e bëra nga paraardhësit e tyre, të cilët e çuan vendin në ngjarjet shkatërruese revolucionare të shekullit të 20-të.

"Sot është koha e gabuar të kalojmë barkën e pasioneve njerëzore, sepse tashmë ka shumë ndikim negativ në jetën shpirtërore të njerëzve", tha Kirill.
Shtuar më 27/11/2017, ora 20:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori