Paraguai largon ambasadën nga Jerusalemi në Tel Aviv, Izraeli reagon ashpër
Paraguai ka vendosur të rikthejë ambasadën e saj në Izrael në Tel Aviv, pasi qeveria e mëparshme e vendit e zhvendosi atë në Jerusalem në maj.

Në një përgjigje të beftë, Izraeli njoftoi se do të mbyllte ambasadën e saj në Paraguaj.

Kreu i qeverisë së Paraguait, Luis Alberto Castiglioni njoftoi masën të mërkurën, duke e quajtur vendimin e ish-presidentit Horacio Cartes "i ngazëllyer dhe pa justifikim".

Cartes, i krahut të djathtë, mori vendimin për të lëvizur ambasadënJerusalem në maj dhe ishte i pranishëm gjatë inaugurimit.

Ishte një nga vendimet e fundit që Cartes bëri para se Presidenti Mario Abdo Benitez të marrë detyrën muajin e kaluar dhe ndoqi vendimet e diskutueshme të SHBA dhe Guatemalës për të zhvendosur ambasadat e tyre në Jerusalem.

Benitez, nipi i një emigranti libanez, tha se nuk u konsultua për lëvizjen.

"Paraguai dëshiron të kontribuojë në intensifikimin e përpjekjeve diplomatike rajonale për të arritur një paqe të gjerë, të drejtë dhe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme", tha Castiglioni të mërkurën.

Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit është një çështje e debatueshme. Jerusalemi Lindor është shpallur si kryeqyteti i shtetit palestinez.

Ministri i jashtëm palestinez, Riyad al-Maliki, deklaroi të mërkurën se ai e shtyu presidentin Benitez të ndryshonte qëndrim.

Izraeli iu përgjigj vendimit të Paraguait duke kujtuar ambasadorin e saj në Paraguai dhe duke mbyllur ambasadën në kryeqytetin e vendit të Amerikës Latine, Asuncion.
Shtuar më 05/09/2018, ora 21:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori