Papa rrëfehet për kohën kur shkonte tek psikologu
Përfaqëson Zotin në Tokë për të krishterët, por në moshën 42 vjeçare Ati i Shenjtë i është drejtuar psikanalistit.

Papa Françesku ka zbuluar në një bisedë me sociologun Dominique Wolton, përvojën e tij si pacient.

Gjatë kësaj periudhe, Bergoglio sqaron se ka frekuentuar një mjeke psikanaliste me origjinë hebreje për të sqaruar disa gjëra. Kjo ka ndodhur në vitet 1978 – 1979.

“Kur ishte duke vdekur më thirri. Jo për lutjet dhe shërbesat, meqenëse ishte hebreje, por për një dialog spiritual. Ishte një person shumë i mirë”, shprehet Papa. /albeu.com/


Shtuar më 02/09/2017, ora 17:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori