Papa Frençesku dhe Imami Sheikh Ahmed Al-tayeb, mesazh me puthje gjithë botës
Papa Françeskum kreu i Vatikanit dhe Imami i al-Azhar Sheikh, Ahmed al-Tayeb, janë puthur në sy të gjithë botës në shenjë të tolerancës ndër fetare.

Puthja u realizua pas të dy krerët e katolikëve dhe myslimanëve nënshkruan dokumentin e pajtimit për luftimin e radikalizmit dhe ekstremizmit fetar, në Konferencën Globale Vëllazërore që mbledh klerikët fetar mbarë globin në Abu Dabi, shkruan Reuters.

Fotografia, që po merr jehonë, e puthjes së tyre, është shkrepur nga fotografi Tony Gentile i Reuters.
Shtuar më 05/02/2019, ora 10:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori