Papa Françesku uron Pashkët: Mos injoroni vuajtjet e emigrantëve
Në ditën më të rëndësishme të kalendarit të krishterë, Papa Françesku, nga bazilika e Shën Pjetrit u kërkoi katolikëve të botës që të mos i injorojnë vuajtjet e emigrantëve, të të vobektëve dhe personave që janë më të cënueshëm se të tjerët.

Ati i Shenjë ritregoi rrëfenjën biblike të nënës së Jezuit, Shën Mërisë dhe Maria Magdalenës, e kujtoi dhimbjen e thellë të tyre ndërsa vizitonin varrin pas kryqëzimit.

Brenga e tyre, tha Bergoglio gjatë ceremonisë solemne, mund të shihet sot në fytyrat e shumë grave nëpër botë.

"Nëse përpiqemi ta imagjinojmë atë skenë do të shohim shumë fytyra të tjera në fytyrat e atyre grave; do të shohim fytyrën e nënave dhe gjysheve, do të shohim dhe ato të fëmijëve e të rinjve që mbajnë mbi shpatullat e tyre barrën e rëndë të padrejtësisë dhe brutalitetit.

Do të shohim të reflektuar ata që ecin rrugëve të qyteteve tona, e ndiejnë dhimbjen e varfërisë së skajshme, pikëllimin që sjell shfrytëzimi dhe trafikimi njerëzor", tha Papa Françesku.

"Të premten e zezë", ai u ankua se njerëzve tashmë po iu kthehen në zakonshmëri skenat e përditshme të qyteteve të bombarduara e emigrantëve të mbytur. /albeu.com/
Shtuar më 16/04/2017, ora 11:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori