Papa: Eutanazia, goditje ne zemer per krishterimin
Albeu.com
“Mbështetja e eutanazisë godet në zemër principin e krishterë të dinjitetit dhe jetës njerëzore”. Kështu është shprehur Papa Benedikti XVI në një takim me peshkopë skocezë.
Ati i Shenjtë ka folur për një sekularizëm gjithnjë e në rritje në atë vend duke theksuar se “zhvillimet e fundit të etikës mjekësore dhe disa praktika të embrionologjise janë shkak i shqetësimeve”. Ai ka mbështetur megjithatë se Kisha nuk është një seri ndalimesh dhe pozicionesh të kundërta, por është një jetë krijuese dhe gjeneruese”.
Shtuar më 05/02/2010, ora 23:17
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori