Pallatet madhështore Nikolaevsky në Rusi (FOTO LAJM)

Pallatet Nikolaevsky të Rusisë ndodhen në Shën Petersburg në bulevardin Truda Ploshchad jo shumë larg nga New Holland .
Pallatet Nikolaevsky të Rusisë ndodhen në Shën Petersburg në bulevardin Truda Ploshchad jo shumë larg nga New Holland. Ato u projektuan nga Andreas Stackensneider me kërkese të të birit të perandorit Nicholas I, Duka i Madh Nikolas Plaku.

Ndërtesa ishte pjesë e një kompleksi të madh i cili përfshin gjithashtu një kishëqiellzor, stallat dhe ndërtesat e tjera të ndara nga porta katrore prej hekuri.
Në 1894 ai u kthye në kurorën e strukturës që u bë i Institutit për zonjat e reja Xenia.

Këto pallate janë përshkruar nga E.M.Almedingen në kujtimet e tij:
"Me korridore të mëdha, një ndertesë e madhe e shekullit tetëmbëshjetë. Ne kemi luajtur në salla me tavane të lartë të mbështetur nga kolona korintike dhe muret e zbukuruar me panele druri të bukur.Ne klami lexuar dhe studiuar në dhoma me pasqyra të bukura ... Ne flinim në dhomat që ishin të zbukuruar me afreske delikate...Shkallët që shkëlqenin të çonin deri në hyrje, ku ishte një derë e madhe me Cerberus, flakë të kuqe dhe ngjyra ari.
Dyert e mëdha hyrëse prej druri të bukur inlaid. Dritaret ishin pothuajse gjithmonë të mbyllura. "

Bolshevikët ndryshuar emrin e tyre në Pallatet e Punës dhe e bënë atë selinë e sindikatave, të cilat shkatërruan një pjesë e dekorit eklektik brendshme për të përshtaten nevojave të tyre.

Që nga viti 2004, sindikatat kanë marrë me qira një pjesë e madhe e strukturës për ndërmarrjet komerciale të tilla si zyrat. /albeu.com/
Shtuar më 27/08/2011, ora 14:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori