OSBE kërkon t'i jepet fund dhunës në Uzbekistan
Albeu.com
OSBE-ja, kërkoi t'i jepet fund dhunës në këtë vend dhe të respektohen të drejtat themelore të njeriut.Sekretari i jashtëm britanik, Jack Straw, e ka dënuar dhunën ushtarake ndaj protestuesve në Uzbekistan, dhe bëri thirrje për reforma demokratike. Ndërkohë, gjendja nga Uzbekistan është raportuar e qetë. Të dhënat për viktimat vazhdojnë të jenë kontradiktore. Qeveria thotë se janë vrarë 30 vetë, mirëpo sipas organizatës joqeveritare "Animakor", jane vrare mbi 500 persona.
Shtuar më 16/05/2005, ora 18:20
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori