Oim: 1728 emigrantë të vdekur në Mesdhe që nga fillimi i vitit
Pëlqej
Ka shkuar në 1728">1728 bilanci i emigrantëve dhe refugjatëve të vdekur në ujërat e Mesdheut nga fillimi i vitit, teksa tentonin të mbërrinin në Europë, sipas të dhënave të Organizatën ndërkombëtare për Emigrantët (Oim), bërë publike sot në Gjenevë, numri më i lartë i të vdekurve (1260) është regjistruar në Mesdhe mes ujërave të Afrikës së Veriut dhe Italisë.

Një total prej 78372 emigrantësh dhe refugjatësh kanë hyrë në Europë nëpërmjet detit nga fillim i 2018 deri në 20 shtator.


Nga këta 34238, rreth 44% në total, kanë shkuar në Spanjë, (22261 në Greqi) dhe (20859 në Itali).
Shtuar më 21/09/2018, ora 21:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori