Obama lehtëson sanksionet ndaj Sudanit
Presidenti në ikje amerikan, Barack Obama ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv për të lehtësuar sanksionet ndaj Sudanit, ndonëse Shtëpia e Bardhë ka lënë disa ndalesa në fuqi.

SObama ka thënë sot se vendimi reflekton progresin gjatë gjashtë muajve të fundit të qeverisë së Sudanit, përfshirë edhe reduktimin e veprimeve ushtarake dhe bashkëpunimin me SHBA-në kundër terrorizmit.

Administrata megjithatë deklaron se ka vendosur të mbajë në fuqi sanksione të gjëra ekonomike dhe financiare kundër Sudanit si rezultat i asaj se ky shtet konsiderohet si sponsor i terrorizmit.

Ndërkohë, organizata për të drejtat e Njeriut “Human Rights Watch” e ka quajtur vendimin “të pa-shpjegueshëm” pasi sipas kësaj organizate, qeveria e Sudanit vazhdon të kryej krime lufte. /albeu.com/
Shtuar më 13/01/2017, ora 19:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori