Nobeli në Kimi, shkencëtarëve që studiuan proceset kimike
Pëlqej
Martin Karplus, Michael Levitt dhe Ariel Warshel janë fituesit e çmimin Nobel 2013 në Kimi. Akademia Suedeze tha se me kërkimet e tyre në vitin 1970, tre kimistët, kanë ndihmuar shkencën të kuptojë më mirë proceset kimike. Karplus, shtetas amerikan-austrialian Levitt, amerikano-britanik dhe Warshel, amerikano-izraelit, do të ndajnë çmimin në vlerë 1.25 milion dollarë. Çmimi për kimi, është i treti nga çmimet Nobel të këtij viti. Çmimi më i shumëpritur, ai për paqen, do të ndahet të premten në Oslo./albeu.com/
Shtuar më 09/10/2013, ora 14:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori