Nobeli 2013 në fizikë, shkencëtarëve nga Belgjika e Anglia
Çmimi Nobel në fizikë për vitin 2013">2013, iu është ndarë profesoritUniversitetit të Lirë të Brukselit në Belgjikë, Francois Englert dhe profesoritUniversitetit të Edinburgut në Britani të Madhe, Peter Higgs. Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave bëri të ditur se çmimi ndahet për “zbulimin teorik të një mekanizmi që kontribuon në kuptimin tonë mbi origjinën e përmbajtjes së grimcave subatomike, i cili së fundmi është konfirmuar përmes zbulimit të grimcës fundamentale të parashikuar teorikisht nga fituesit, gjatë eksperimenteve ATLAS dhe CMS të CERN-it."/albeu.com/
Shtuar më 08/10/2013, ora 16:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori