“Nëndetëset ruse në ujërat ndërkombëtare, Putin po përgatitet për luftë”
Marina britanike Royal Navy, po përballet me sfidën më të madhe në çerekun e fundit të shekullit nga Rusia, paralajmëroi admirali Philip Jones, komandant i flotës britanike.

Rusia po zhvillon aktualisht veprimtarinë më të madhe detare që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Luftanijet e saj dhe nëndetëset shpesh fluturojnë në ujërat ndërkombëtare, por Britania ka vështirësi të mëdha, si një fuqi detare kishte dalë në vijë me këto manovra. Po të shikojmë në një anë Putiniështë duke u përgatitur për luftë”, tha admirali Jones për mediat britanike.

Pas deklaratës së kreut të Marinës britanike, ekspertet e sigurisë kanë kryer një hetim në këtë çështje dhe kanë deklaruar se anijet ruse nuk janë aq të rrezikshme sa ato të aplikuar nga nëndetëset e tyre në ujërat në veri të Skocisë, transmeton lajmi.net.

Nëndetëse britanike dhe anijet me mbështetje e aleatëve të saj NATO-s për muaj janë në kërkim për një nëndetëse ruse të cilat dyshohet se ka rrethuar gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Britanikët besojnë se nëndetësja ruse është duke spiunuar mbi ta.

Në anën tjetër, Dr. Andrew FOKSAL, drejtor i studimeve ruse në Institutin “Henry Jackson” ka thënë për “Telegraph” se ujërat rreth Grenlandës, Islandës dhe Britanisë së Madhe edhe një herë po bëhen skenë e fshehtë e konfrontimit të Luftës së Ftohtë në mes të rivalëve të mëparshëm.

Rusia është më e fuqishme. Ndërsa vendet e tjera janë duke zvogëluar praninë e tyre në Atlantikun verior, rusët po e rritin”, paralajmëroi FOKSAL.

Britania mbetet pa aleatë në luftën kundër rusëve
Nga ana tjetër, duket se situata gjeopolitike ka ndryshuar me kokë poshtë me ardhje e administratës së Donald Trump në SHAB. Presidenti i ri i SHBA-së njoftoi se Rusia iu afrua nga pozita e shokut, e cila është mërzitur nga aleatët amerikanë në Evropë, sidomos nga ata në Britani dhe në vendet Baltike.

Përveç kësaj, në një vit elektoral që i pret Evropës ka mundësi të mëdha që të fitojnë kandidatë që e përkrahin pikëpamjen e Putinit.
Pas Brexit as Angela Merkel nuk do ta ndihmojnë shumë Mbretërinë e Bashkuar.

Potencialisht po krijohet një Evropë e re e kjo po bëhet nga ndryshimet në Uashington, Brexit, por nga e gjithë kjo po fiton Rusia. /albeu.com/
Shtuar më 17/01/2017, ora 17:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori