Njihuni me kryeveprën e arkitekturës islame (FOTO LAJM)

Janë dashur plot 10 vjet punë dhe shumë fuqi punëtorë për të nxjerrë në dritë atë që cilësohet sot si një ndër kryeveprat e arkitekturës islame.

Pamja si brënda dhe jashtë është një mrekulli, aq sa fjalët do të ishin të pakta për të përshkruar xhaminë në Lindjen e Mesme.

Xhamia më e madhe në Lindjen e Mesme, Xhamia e Madhe në Abu Dhabi është mahnitëse. Fotografi amator britanik Julian John vizitoi sallat e lutjes, duke sjellë këto pamje fantastike. Struktura mbresëlënëse të kësaj xhamie morën gati 10 vjet për tu ndërtuar, ku punuan mbi 30.000 punëtorë, ndërsa përfundoi së ndërtuari në vitin 2007. /albeu.com/
Shtuar më 06/04/2015, ora 17:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori