Një vit nga tsunami që tronditi Japoninë (VIDEO)
Një vit më parë Japonia u trondit nga nga tsunami më i madhe në degadat e fundit ku humbën jetën me mijëra persona. Vendi ka mbajtur një moment heshtje për të shënuar kohën e saktë të katastrofës. Ceremonia kryesore do të mbahet në Teatrin Kombëtar të Tokios dhe do të ndiqet nga Perandori i Japonisë, Akihito, dhe kryeministri Joshihiko Noda.Një vit pas tërmetit me magnitudë 9 ballë i cili lëshoi dallgë të mëdha në bregdetin verilindore të Japonisë mbetën të vdekur rreth 16 mijë persona ndërsa 3.300 të tjerë u shpallën të humbur.


Ky termet është cilësuar nga specialistët si një nga 10 tërmetet më të fuqishme në 150 vitet e fundit. Ndërsa vendi është ende duke u përballur me pasojat e kësaj katastrofe njërëzore. /albeu.com/

Pamje të tragjedisë në 60 sekonda

http://www.reuters.com/resources_v2/flash/video_embed.swf?videoId=231493212&edition=BETAUS" id="rcomVideo_231493212" width="480" height="315"> <param name="movie" value="http://www.reuters.com/resources_v2/flash/video_embed.swf?videoId=231493212&edition=BETAUS">param> <param name="allowFullScreen" value="true">param> <param name="allowScriptAccess" value="always">param> <param name="wmode" value="transparent">param> http://www.reuters.com/resources_v2/flash/video_embed.swf?videoId=231493212&edition=BETAUS" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="480" height="315" wmode="transparent">

Video të frikshme


Shtuar më 11/03/2012, ora 12:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori