Një i vdekur dhe 15 të plagosur në Kajro
Një person ka vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur gjatë një sulmi kundër protestës së qindra mbështetësve të presidentit të përmbysur të Egjiptit Mohamed Morsi, në afërsi të Universiteteit të Kajros të martën në mëngjes, lajmëron televizioni shtetëror.

Policia ka hedhur gaz lotsjellës për të shuar dhunën, ndërsa dhjetëra makina janë shkatërruar në këtë zonë. Sipas medieve lokale, mbështetësit e Morsi janë përplasur me banorët lokalë, shitësit në rrugë, dhe kalimtarë të rastit pranë kampusit kryesor të Universitetit të Kajros.

Sipas dëshmitarëve, gjatë përleshjeve janë dëgjuar edhe të shtëna me armë zjarri. Në përleshjet e së hënës në afërsi të sheshit "Tahrir" një person është vrarë dhe mbi 20 janë plagosur. /albeu.com/
Shtuar më 23/07/2013, ora 11:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori