Detaji i tmerrshëm i tërmetit në Meksikë po shokon sizmologët (VIDEO)
Pëlqej
Meksika është përballur me një termet të fuqishëm në vitet e `80-ta

Pikërisht më 19 shtator 1985, në orën 7:18 të mëngjesit, banorët e qytetit të Meksikës u tronditën nga një tërmet me magnitudë 8.1, një nga më të fortët që ndonjëherë e goditën zonën, përcjell albeu.com.

Efektet e tërmetit ishin veçanërisht shkatërruese për shkak të llojit të tokës mbi të cilën gjendet qyteti.

Mexico City është në një rrafshnaltë e rrethuar me male dhe vullkane. Rajoni i pllajës ishte i mbuluar nga liqene të lashta. Ndërsa ujësjellësi nën qytet ka drenazhuar ngadalë, është zbuluar se qyteti është në majë të një kombinimi të dheut dhe rërës që është shumë më pak i qëndrueshëm gjatë një tërmeti, shkruan albeu.com.

Tërmet më 19 shtator ra 250 kilometra në perëndim të qytetit, por për shkak të terrenit relativisht të paqëndrueshëm nën qytet, dridhja serioze zgjati rreth 3 minuta.

Shumë fabrika në qytet, të ndërtuara me materiale të paarsyeshme, gjithashtu nuk mund të qëndronin. Për më tepër, dridhjet shkaktuan ndërprerjen e gazit, duke shkaktuar zjarre dhe shpërthime në të gjithë qytetin.

3,000 ndërtesa në Mexico City u shkatërruan.

10,000 njerëz humbën jetën, 30,000 u plagosën dhe mijëra të tjerë mbetën të pastrehë. /albeu.com/
Shtuar më 20/09/2017, ora 15:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori