Nigeri, qindra te vdekur nga perleshjet
Pëlqej
Albeu.com
Jos -Qindra njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjera kanë braktisur shtëpitë pas përleshjeve ndërmjet myslimanëve dhe katolikëve në Nigeri. Dhuna e cila ka përfshirë vendin erdhi pas rezultateve të zgjedhjeve në Nigerinë Qendrore. Të mbijetuarit thonë se rreth 400 trupa njerëzish janë sjellë në xhaminë kryesore të qytetit Jos. Ndërkohë të vdekur ka edhe në anën e popullsisë katolike, por deri më tani nuk dihen numri i tyre. Autoritetet kanë dërguar trupa shtesë në rajon dhe urdhëruan policinë të hap zjarr ndaj secilit që prish qetësinë.(start)
Shtuar më 30/11/2008, ora 22:15
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori