Ne "Testin e stresit", deshtojne 7 banka
Albeu.com
U publikua pasditen e së premtes rezultati i të ashtuquajturit “testi i stresit” të bankave europiane, një nismë kjo e ndërmarrë nga BE për të verifikuar nëse sistemi bankar është i aftë të përballojë një krizë ekonomike dhe financiare në të ardhmen.
Sipas rezultateve të këtij testi, 7 nga 91 institucionet financiare që iu nënshtruan atij nuk e kaluan atë. Në emrat e bankave që nuk kaluan testin e ekspertëve të BE-së janë 5 banka spanjolle, “Diada”, “Espiga”, “Banca Civica”, “Unnim” dhe “Cajasur”. Shtatëshja plotësohet me dy emrat e tjerë, gjermanen “Hypo Real Estate” dhe Bankën Agrare greke, “ATEbank”.
Shtuar më 24/07/2010, ora 10:47
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori