Ndahet nga jeta mbreti Abdullah i Arabisë Saudite
Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare mbreti Abdullahi i Arabisë Saudite. Televizioni shtetëror i Arabisë ka lajmëruar mbreti ndëroi jetë pas një beteje të tij me pneumoninë. Mbreti Abdullah bin Abdulaziz ka qenë në spital që nga dhjetori i vitit të kaluar ku ka vuajtur nga pneumonia.

Abdullahi erdhi në pushtet në vitin 2005 pas vdekjes së gjysmë vëllait të tij, Mbretit Fahd dhe mendohet që ka 91 vjet edhe pse zyrtarët nuk e japin të saktë moshën e tij.

Mbreti Abdullah ishte shtruar në Qendrën Spitalore "King Abdulaziz Medicall City of the National Guar" në Riad në dhjetor të vitit të kaluar për disa teste mjekësore ku edhe u diagnostifikua me sëmundjen e tij.

Oborri mbretëror kishte thënë këtë muaj që mbreti vuante nga pneumonia dhe përkohësisht i ishte vënë një tubë në fyt për të ndihmuar atë të merrtë frymë. /albeu.com/
Shtuar më 23/01/2015, ora 09:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori