Navalany hedh akuzën: Pas helmimit tim, fshihet Putin
Kritiku i Kremlinit Alexei Navalny tha për mediat gjermane se besonte se Presidenti Vladimir Putin qëndron pas helmimit të tij, por shtoi se ai nuk kishte frikë dhe do të kthehejRusi për të rifilluar fushatën.

Navalny u dërgua nga Rusia në Berlin në Gusht pasi u sëmur në një fluturim. Ai mori trajtim në spitalin Charite për atë që Gjermania tha se ishte helmim nga një agjent nervor potencialisht vdekjeprurës.

"Unë besoj se Putini është prapa krimit dhe nuk kam ndonjë version tjetër të asaj që ka ndodhur," tha Navalny për Der Spiegel.

Perëndimi ka kërkuar një shpjegim nga Kremlini, i cili ka mohuar çdo përfshirje në incident dhe tha se ende nuk ka parë prova të një krimi.

"Ju nuk ndjeni asnjë dhimbje por e dini që po vdisni", tha Navalny. Ai tha se po shërim të qëndrueshëm dhohej dhe tani po mësonte sesi të ekuilibronte në njërën këmbë.

Navalny u shoqërua në vizitën e tij në zyrën e revistës nga rojet e sigurisë, të cilët këmbëngulën se ata duhet të zgjidhnin se cilën shishe me ujë nga frigoriferi duhet të pinte. Aleatët e tij kanë thënë se gjurmët e Novichok ishin gjetur në një shishe me ujë që ai piu në dhomën e tij të hotelit para se të fluturonte.

Kremlini më vonë akuzoi Navalny për bashkëpunim me specialistë në Agjencinë Qendrore të Inteligjencës së SHBA (CIA), duke thënë se besonte se ai merrte udhëzime nga njerëz që i përshkroi si "instruktorë".

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se pretendimi nga Navalny ishte i papranueshëm, i pabazë dhe fyes, por ai ishte i lirë të kthehejRusi, shkruan albeu.com.

"Putini i shpëtoi jetën", akuzoi Volodin në një deklaratë të lëshuar nga Duma. “Të gjithë, nga pilotët dhe mjekët te presidenti, po e shpëtuan vërtet. Vetëm një person i parespektueshëm mund të bëjë deklarata si kjo. ”

Volodin tha se komentet e Navalny kanë kuptim vetëm nëse "ajo që i ndodhi atij ishte orkestruar nga shërbimet e sigurisë të shteteve perëndimore".

Navalny i tha Der Spiegel se do të kthehejRusi, duke shtuar: “Detyra ime është tani të qëndroj e patrembur. Dhe nuk kam frikë! Nëse duart më dridhen, kjo është për shkak të helmit, jo nga frika. Unë nuk do t’i bëj Putin dhuratën që të mos kthehet ”

Ai dhe gruaja e tij aktualisht janë duke jetuar në një apartament me qira në Berlin, por ai tha se do të rifillonte të postonte në kanalin e tij të famshëm në internet të videos pasi të ishte përsëri në Rusi. "Unë nuk dua të jem udhëheqësi i opozitës në mërgim."/albeu.com

Shtuar më 01/10/2020, ora 16:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori