NATO vendos sot nëse do marrë pjesë në sulmet ndaj Libisë
NATO
Këshilli i NATO-s pritet të vendosë sot nëse Aleanca do të përfshihet në koalicionin perëndimor kundër Libisë, apo do të sigurojë vetëm ndihmë të logjistikës dhe inteligjencës për shtetet pjesëmarrëse në ndërhyrje. Disa vende anëtare të NATO-s kanë deklaruar se nuk do të marrin pjesë në sulmet ajrore mbi Libi, duke thënë se janë shumë të angazhuara në luftën në Afganistan.

Pas miratimit të rezolutës së OKB-se dhe samitit të jashtëzakonshëm të Parisit, forcat e Shteteve të Bashkuara, të Francës dhe Britanisë kanë nisur sulmet në caqet e trupave të Gadafit.
Shtuar më 20/03/2011, ora 15:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori