NATO: Rusia po tërhiqet nga Ukraina
NATO ka informuar se forcat separatiste ruse në lindje të Ukrainës po largohen.

Megjithatë, sipas njoftimit të NATO-s, akoma ekzistojnë baza ushtarake ruse në shtetin ukrainas.

“Ka pasur tërheqje të konsiderueshme të forcave konvencionale ruse nga brendia e Ukrainës, por mijëra të tjerë janë ende të vendosur në afërsi të kufirit”, tha zëdhënësi i NATO-s, Jay Janzen.

Zëdhënësi i NATO-s shpjegoi se është e vështirë të numërohet sesa trupa ruse ndodhen aktualisht në territorin e shtetit të Ukrainës, pasi pro-rusët kanë nën kontroll disa pika kufitare.

NATO-ja po shpreson që Moska të tërhiqet nga qëndrimi i saj në Ukrainë, me qëllim që të ndalen edhe konflikti i aramatosur mes forcave të ushtrisë ukrainase dhe rebeleve ruse.

Deri më tani konflikti i armatosur ka shkaktuar mbi 3.200 viktima. /albeu.com/
Shtuar më 24/09/2014, ora 14:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori