NASA zbulon 10 planete të rinj si Toka
Pëlqej
NASA ka njoftuar zbulimin e 219 planetit të ri jashtë sistemit tonë diellor.

Shifra përfshin 10 që janë "shkëmbore dhe të papërpunuara" si Toka dhe që ekzistojnë në "zonën e Goldilocks" të sistemit diellor, as shumë afër yllit të tyre dhe për këtë arsye shumë të nxehtë, as shumë larg dhe shumë të ftohtë për ujin e lëngshëm që ekziston.

Prania e ujit shihet si një faktor kyç për ekzistencën e jetës, shkruan The Independent.

NASA tha: "Shkencëtarët që përdorin NASAKepler kanë identifikuar 219 botë të mundshme të reja!"

Zbulimet u bënë nga teleskopi i hapësirës Kepler, duke e çuar numrin e përgjithshëm të eksoplaneteve, ato jashtë sistemit tonë diellor, të gjetura deri tani në më shumë se 4,000.

"Ky katalog i matur me kujdes është themeli për t'iu përgjigjur drejtpërdrejt një prej pyetjeve më imponuese të astronomisë - sa shumë planetë si Toka jonë janë në galaktikë?" Tha Susan Thompson, një shkencëtar kërkimor në Institutin SETI, i cili kërkon për shenja të jashtme tokësore . /albeu.com/
Shtuar më 19/06/2017, ora 17:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori