Napoli në protesta të dhunshme kundër vizitës së Matteo Slavinit (VIDEO)
Qyteti i Napolit në Itali është përfshirë në protesta të dhunshme pas vizitës së kryetarit të Lidhjes së Veriut, Matteo Salvini.

Të paktën 5 persona janë arrestuar, e shumë tjerë janë lënduar nga përleshjet e protestuesve me forcat policore.

Lideri i partisë së djathtë ekstreme, po zhvillon një takim në Napoli, dhe kjo ka shkaktuar revoltë te Napoletanët pasi Salvini disa herë është shprehur me tone negative ndaj popullsisë së Italisë së jugut, e sidomos për banorët e Napolit.

Nën sloganet “Napoli antifashistë” “Salvini ik nga Napoli”, manifestuesit kanë protestuar prej orës 14.00 e deri në orët e vona të pasdites nëpër rrugët e Napolit.

Policia ka hedhur gaz lotsjellës në drejtim të protestuesve,ndërsa protestuesit nga ana tjetër përdorën shishe, gurë dhe koktej molotovi.
Kundër vizitës së Salvinit është shprehur edhe kryetari i qytetit të Napolit. /albeu.com/
Shtuar më 11/03/2017, ora 20:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori