Nafta i rezistoi krizes
Albeu.com
Edhe pse e gjithe bota eshte futur ne krize te thelle ekonomike sektori i naftes duket se nuk po e ndjen shume renien. Ishte parashikuar qe per shkak te mungeses se kerkeses cmimi ne burse i naftes te mberinte ne 20 dollare por cmimi aktualisht eshte rreth 50 dollare dhe kjo cilesohet nje shifer e larte.

Sado qe cmimi i naftes eshte ulur prej pikut te veres se shkuar ende eshte i shtrenje dhe ne standarte historike.

Investitoret po e shohin naften si nje strehe e sigurt kundrejt dollarit te pastabilizuar.

“Kur ekonomite te marrin veten qe do te jete ne vitin 2010 ose 2011, ari i zi do te kape serish majat”, shkruan “New York Times”.

Shtuar më 23/04/2009, ora 20:04
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori