Myslimanët falen brenda Sinagogës në aeroportin e Tel Avivit (VIDEO)
Pamjet ku duket një familje besimtarësh turq duke u falur brenda një sinagoge në aeroportin “Ben Gurion” të Tel Avivit në Izrael kanë tërhequr vëmendjen e mediave duke sjellë edhe komente te shumta.

Nga pamjet duken tre burra dhe një zonjë, të cilët kryejnë ritin e faljes sipas fesë islame. Atyre u ka ardhur koha e faljes dhe duke mos patur një vend ku të kryejnë ritet e tyre kanë hyre në një Sinangogë, objekt kulti i hebrenjve.

Mediat izraelite e kanë komentuar si shenjë të bashkejetesës mes popujve të feve të ndryshme, por nuk kanë munguar komentet se besimtarët myslimanë kanë ngatërruar xhaminë me kishën.
Në fakt, nuk është kështu.

Besimtarëve myslimanë u lejohet që të kryejnë ritet e faljes edhe në objektet e kultit të feve të tjera nëse nuk kanë asnjë zgjidhje tjetër. /Albeu.com/
Shtuar më 29/10/2016, ora 16:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori