Mund të plasë nga momenti në moment, kompanitë ajrore ndalojnë fluturimet mbi Gjirin e Omanit
Agjencia e aviacionit amerikan ka ndaluar të gjithë avionët civilë që të fluturojnë në hapësirën ajrore iraniane mbi ngushticën e Hormuzit dhe Gjirin e Omanit, duke vënë në dukje se aeroplanët “të shumtë” ishin në zonën kur një avion amerikan u rrëzua.

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA (FAA) pretendon se avioni më i afërt civil fluturonte 45 milje detare (51 milje) nga avioni i lartë i Detit të Marinës amerikane.

Ndalimi do të ndikojë kryesisht nw fluturimet që shkojnë nga Amerika e Veriut në Azi drejt lindjes.

Të enjten, transportuesi amerikan United Airlines anuloi të gjitha fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Newarkut në New Jersey në Aeroportin Ndërkombëtar Chhatrapati Shivaji Maharaj (BOM), aeroporti kryesor indian i Indisë në Mumbai. Kompania me qendër në Çikago përmendi “një rishikim të plotë të sigurisë dhe sigurisë së shërbimit tonë në Indi përmes hapësirës ajrore iraniane”.

Më parë, dy transportues të tjerë të mëdhenj të SHBA, American Airlines dhe Delta Air Lines, thanë se nuk fluturonin mbi hapësirën ajrore iraniane.
Shtuar më 21/06/2019, ora 11:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori