Moska kërkesë Washingtonit, hetim sulmeve mbi ushtrinë siriane
Rusia i ka parashtruar një kërkesë Ëashingtonit për të nisur një hetim të hollësishëm në lidhje me sulmin tragjik të koalicionit ndërkombëtar, kundër një pozicioni të forcave siriane ku mbetën të vrarë më shumë se 60 ushtarë.

"Moska shprehet thellësisht e shqetësuar për ngjarjen e ndodhur. I bëjmë thirrje partnerëve tanë amerikanë për të nisur një hetim të detajuar dhe për të marrë masa konkrete për shmangien në të ardhmen të incidenteve të tilla", ka deklaruar Ministria e Punëve të Jashtme ruse.

Pilotët besohet se nuk u janë bindur urdhrave të Washingtonit, duke filluar nga këndvështrimi i neglizhencës kriminale apo mbështetjes së drejtpërdrejtë ndaj terroristëve të Shtetit Islamik. /albeu.com/

Shtuar më 19/09/2016, ora 09:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori