“Moody’s” zhvlerëson 26 banka italiane
Moody’s
Agjencia e kreditimit “Moody’s” ka shkurtuar normat e interesit për 26 banka italiane, përfshirë më të mëdhatë e Italisë, “Unicredit” dhe “Intesa Sanpaolo”.

Sipas kësaj agjencie bankat po bëhen gjithnjë e më të cënueshme nga reçesioni i Italisë dhe efektet e masave qeveritare anti-krizë. Bankat “Unicredit” dhe “Intesa Sanpaolo” shpresojnë për një të tretën e aseteve të tregut bankar italian. Të dyja atyre iu reduktua vlerësimi në nivelin A3 nga A2 që kishte qenë më parë, ka bërë të ditur “Moody’s”. /albeu.com/
Shtuar më 15/05/2012, ora 10:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori