Momenti heroik, piloti ul avionin në mes të autostradës (VIDEO)
Aeroplani me një motor “Bellanca Viking”, u ul dhe goditi një automjet, duke mbyllur përkohësisht një pjesë të autostradës, mbrëmjen e së mërkurës, 2 dhjetor.

Autoritet thanë se nuk u raportua asnjë lëndim.

Piloti ishte 52-vjeçari, Craig Gifford, një banor i Minneapolis dhe pilot aerobatik konkurrues, një sport që përfshin avionët fluturues në një seri manovrash.

Zëdhënësi i Shoqatës Eksperimentale të Avionëve, Dick Knapinski, tha se Gifford përfaqësoi Shtetet e Bashkuara në konkursin ndërkombëtar në vitin 2017 dhe në 2019-ën, duke marrë në shtëpi medaljen e bronzit nga kampionati botëror.

Knapinski tha se pilotët marrin mësime trajnimi aerobatik për të mësuar se si të manovrojnë më mirë avionët në situata emergjente, gjë që shpjegon se si arriti të ulë në mënyrë perfekte një avion në mes të rrugës sipas Assocciated News.

Një pjesë e autostradës në Minneapolis u mbyll për disa orë dhe një automjet u godit, por siç u raportua, nuk pati asnjë lëndim.

Shtuar më 04/12/2020, ora 15:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori