Rusia kundërshton Ushtrinë e Kosovës: Është "hap i papërgjegjshëm"
Formimi i Ushtrisë së Kosovës është kundërshtuar nga Serbia, por edhe nga NATO dhe BE-ja, ndërsa së fundmi, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zaharova ka thënë se kjo paraqet një hap të papërgjegjshëm, i cili është "i rrezikshëm" për Ballkanin dhe gijthë Evropën në tërësi.

Zaharova theksoi se formimi i Ushtrisë së Kosovës është në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

"Vlerësojmë se transformimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës në ushtri të vërtetë të Kosovës, pavarësisht qëndrimit të Beogradit dhe serbëve të Kosovës, paraqet hap absolutisht të papërgjegjshëm.

Për më tepër, ai është edhe i rrezikshëm për Ballkanin dhe gjithë kontinentin evropian", ka thënë Zaharova në një konferencë për medie, raporton "KP". /albeu.com/
Shtuar më 16/03/2017, ora 16:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori