Miliarderi australian ndërton "Titanic 2"
Clive Palmer, një nga njerëzit më të pasur të Australisë, ka porositur një kompani kineze shtetërore për të ndërtuar një version të shekullit të 21-të Titanikut. Miliarderi u shpreh per mediat australiane që ndërtimi do të fillojë në fund të vitit të ardhshëm dhe do te jete gati per lundrim ne vitin 2016.Plani shtoi ai eshte I ngjashem me titanikun original ne dizanj dhe detaje por do te jete me teknologji moderne.

"Ajo do të jetë po aq luksoze si titanik origjinal, por sigurisht që do të ketë teknologjine e shekullit të 21, navigacion fundit dhe sistemet e sigurisë," tha Palmer në një deklaratë.

Njoftimi vjen vetëm disa javë pas 100 vjetorit të fundosjes së anijes se famshme . titaniku I famshem u mbyt më 15 prill 1912, duke marre jeten e me shume se 1,500 peronave.

Anije e re është planifikuar të lundrojnë nga Londra në Nju Jork në vitin 2016. Ndërkohë që kostoja e ndërtimit ende nuk është bërë e njohur. Plani i tij për të ndërtuar kopje titanik u njoftua në të njëjtën ditë që ai zbuloi planet, në një konferencë shtypi të veçantë, për të garuar në zgjedhjet e ardhshme federale në Queensland të Australisë. /albeu.com/
Shtuar më 30/04/2012, ora 12:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori