Merr "bekimin" e mbretëreshës, Johson zyrtarisht kryeministër i Britanisë
Boris Johnson është zyrtarisht kryeministër i Britanisë.

Johnson u largua nga Buckingham Palace pasi u emërua nga Mbretëresha Elizabeta II. Pallati konfirmoi se Johnson ishte emëruar “si Kryeministër dhe Zotëruesi i Parë i Thesarit”, një tjetër nga titujt e liderit britanik.

Ai vizitoi pallatin për t’u takuar me monarkun të mërkurën pasi paraardhësi i saj Theresa May mund të japë dorëheqjen, duke mos arritur të sigurojë miratimin parlamentar për marrëveshjen e saj për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.

Johnson pritet të fillojë punën për formimin e administratës së tij të re.
Shtuar më 24/07/2019, ora 17:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori