Merkel, dorëheqja e Papandreut në kohën e duhur
Merkel përshëndet veprimin e fundit të kryeministrit grek Papandreu për të lënë detyrën e tij. Lajmi bëhet i ditur nga zëdhënësi i saj Stefen Zaibert gjatë një konference për shtyp i cili theksoi se Kancelarja Merkel vlerëson shumë atë çfarë arriti Jorgos Papandreu në krye të qeverisë greke.

Sipas kancelares gjermane, Papandreu me kurajë dhe me fuqinë e bindjeve të tij, e vuri vendin në rrugën e duhur dhe arriti të kapërcejë pengesa të shumta.
"Greqia ka nevojë për reforma të mëdha dhe masa të rëndësishme për kursimin e parave. Është një rrugë e vështirë, mirëpo është gjithashtu një rrugë e pashmangshme", theksoi Merkel gjatë bisedës telefonike me Papandreun.

Të dy ranë dakord se prioriteti absolut i qeverisë tranzicionale do të jetë zbatimi i plotë i vendimev/albeu.com/
Shtuar më 07/11/2011, ora 14:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori