Mediat serbe zbulojnë çantën që i rrinte pas Putinit, është e frikshme (FOTO AJM)

Pëlqej
Kur Vladimir Putin arriti në Beograd, presidenti rus shoqërohej nga një truproje me një çantë të zezë në dorë. Ai nuk i ndahej presidentit rus gjatë tërë kohës.

Arsyeja për këtë është se ai mbante në dorë një çantë që përmban kontrolle për armët bërthamore në Rusi, shkruajnë mediet serbe, transmeton Gazeta Blic. “Pritës”, siç quhet kjo çantë (ajo u emërua në Kaukaz), ajo hyri në përdorim në mesin e viteve të tetëdhjeta.

Ky është një sistem kontrolli me një sistem të veçantë të komunikimit audio-video “Kaukazi”, i cili ka për detyrë mbajtjen e një lidhjeje midis kreut rus të shtetit dhe selisë në rast të shqyrtimit të përdorimit të armëve bërthamore.

“Ceget” është e lidhur me sistemin “Kazbek” që shërben për Komanda Supreme për Mbikëqyrjen e Forcave Bërthamore Strategjike.Vetëm kryetari i shtetit ka qasje në të, megjithëse është deklaruar jozyrtarisht se Ministri i Mbrojtjes dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm kanë qasje.


Shtuar më 20/01/2019, ora 08:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori