Matteo Salvini: Historia e suksesit të ekstremit të djathtë të Italisë
Kreu i Lega Nord, Matteo Salvini ka thënë se ka një "të drejtë" për të qeverisur Italinë pasi ka fituar 17 përqind të votave në zgjedhjet kombëtare.

Lega Nord mori 17.7 për qind të votave në zgjedhjet kombëtare.
ndërsa Forza Italia e ish-kryeministrit mori 14.4 për qind, përcjell albeu.com

Kreu i Lega Matteo Salvini bëri thirrje menjëherë për një qeveri të koalicionit të krahut të djathtë, duke thënë se "ekipi me të cilin duhet të arsyetojmë dhe qeverisim është qendra e djathtë ... koalicioni i qendrës së djathtë ka fituar".

Ai shtoi se ishte "i përkushtuar ndaj marrëveshjes" brenda bllokut që cilado parti që doli me votat më të mëdha do të propozonte kryeministrin e ardhshëm.

Nëse mbetet apo nuk bëhet kryeministër mbetet për t'u parë, por Salvini, 44 vjeç, ka lënë shenjën e tij në të djathtën ekstreme të Italisë.

Nën Salvini, partia është shndërruar në euroskepticizëm të vendosur. Kjo është veçanërisht kritike ndaj monedhës euro, të cilën Salvini e quajti një "krim kundër njerëzimit".

Ndryshe nga shumë liderë të mëdhenj të së djathtës në Itali, Salvini ka bërë gjithashtu një përparësi të përafrimit me udhëheqësit e tjerë populistë.

Salvini është gjithashtu një përkrahës i sinqertë i Presidentit të SHBA, Donald Trump. /albeu.com/


Shtuar më 06/03/2018, ora 09:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori