Masat ekstreme anti-terrorizëm, blindohet kulla Eifel
Kulla më e famshme në botë do të blindohet me një mur antiplumb në kuadër të masave ekstreme mbrojtëse kundër terrorizmit.

Gjatësia e këtij muri do të jetë 2.5 metra, dhe po ndërtohet për të rritur sigurinë e vizitorëve të Parisit nga sulmet terroriste.

Gazeta “Le Parisien” ka bërë të ditur se do të hiqet barriera e shëmtuar që u vendos vitin e kaluar dhe në vend të saj do të vendoset antiplumb prej qelqi.

Muri është pjesë e një projekti me vlerë rreth 300 milionë euro dhe ka për qëllim përforcimin e sigurisë, ndërtimin modern dhe komoditetin gjatë vizitës në kullën e njohur.

Kulla “Eiffel” u përurua në vitin 1889 dhe vizitohet çdo vit nga gjashtë milionë njerëz. /albeu.com/

Shtuar më 09/02/2017, ora 17:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori