Martona në Londër në masa të rrepta sigurie
Sot do të zhvillohet maratona në Londër e cila do të jetë nën masa të rrepta sigurie. Tridhjetë sekonda heshtje dhe shirita të zinj në krahë do të ketë për pjesëmarrësit e maratonës që do të zhvillohet në kushte të rrepta sigurie pas tragjedisë në maratonën e Bostonit.

Rreth 36 000 pjesëmarrës do të mbajnë 30 sekonda heshtje si edhe shirita të zinj në krahë, ndërkohë që parashikohet edhe një publik i shumtë në numër përgjatë rrugëve të Londrës nga do të zhvillohet kjo maratonë.

Pas shpërthimit të dy bombave pak metra nga vija e finishit në maratonën e Bostonit, që shkaktoi tre të vdekur dhe qindra të plagosur, siguria në rrugët e Londrës është rritur së tepërmi, edhe pse policia nuk ka rritur nivelin e alarmit, njofton Balkanweb.

Në këtë maratonë numri i policëve do të jetë 40 për qind më i lartë nga maratona e vitit të kaluar. Edhe sipas Scotland Yard-it, që nuk jep të dhëna të detjuara, numri i policëve do të jetë ''i konsiderueshëm''. /albeu.com/
Shtuar më 21/04/2013, ora 12:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori