Marrëveshja me Rusinë shpëton Ukrainën nga falimentimi
Vendimi i Ukrainës për të pezulluar një marrëveshje të tregtisë së lirë me BE-në dhe për të firmosur një marrëveshje me Rusinë ndihmoi vendin për të shmangur falimentimin, deklaroi kryeministri Mykola Azarov.

Presidenti ukrainas, Vitor Yanukovych udhëtoi drejt Moskës pak dite më parë, ku ra dakord me homologun e tij Putin për reduktimin me një të tretat të çmimit të gazit rus dhe për një hua madhore. Qeveria ukrainase nuk ka qartësuar se çfarë i ka ofruar rusëve, në këmbim të kësaj pakete.

Marrëveshja në Kremlin është akuzuar nga opozita për mungesë transprance, në një kohë kur mijëra demonstrues kanë pushtuar rrugët e Kievit, në protestë kundër kursit pro-rus të qeverisë.

Udhëheqesi opozitar, Oleg Tiahnibok tha të mërkurën se Yanukovych i la peng Moskës sektore të tërë të ekonomisë.

Kreu i Kremlinit deklaroi se ndihma e Rusisë nuk është e lidhur me ndonjë kusht dhe se gjatë takimit nuk u diskutua për unionin doganor ku bën pjesë, veç Rusisë edhe Bjellorusia e Kazakistani.

Marrëveshja mes Gazpromit të Rusisë dhe Naftogazit të Ukraines ndryshon marrëveshjen shumë të debatueshme të vitit 2009, e cila u nënshkrua nga ish-kryeministria Yulia Tymoshenko, marrëveshje për të cilën ajo u burgos dy vjet më parë. /albeu.com/
Shtuar më 18/12/2013, ora 18:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori