Mali i Zi në zgjedhje parlamentare
Të dielën zhvillohen zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi. Në këtë ish-republikë jugosllave, prej gati 22 vjet me radhë është në pushtet Partia Demokratike Socialiste.Shteti më i vogël i ish-Jugosllavisë, me më pak se 650.000 banorë, është ndarë nga Serbia dhe ka shpallur pavarësinë në vitin 2006. Mali i Zi nuk i përket zyrtarisht grupit të eurozonës, por përdor euron si monedhë zyrtare. Euro është futur në përdrim në vitin 2002, në kohën kur Mali i Zi ende ishte pjesë e shtetit të përbashkët me Serbinë. Euro është futur në përdorim pa lejen e Brukselit. /albeu.com/
Shtuar më 13/10/2012, ora 15:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori