Malazezët drejt pakësimit
Rritja natyrore e popullsisë në Mal të Zi është thuajse tre herë më e vogël se në dy dekadat e fundit.

Statistikat tregojnë se lindshmëria në vitin 1993 në Mal të Zi ka qenë 4.451 persona, ndërsa më 2013-tën vetëm 1.558-të, transmeton Telegrafi.

Sipas Monstat, Institutit te Statistikave te Malit të Zi, numri i vdekjeve sa vjen dhe rritet në vend.

Rritjen më të madhe malazezët në popullësi e kishin më 1995-sën, ndërsa më të ulëtën më 2011-tën. /albeu.com/
Shtuar më 24/09/2014, ora 10:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori