Luftime të ashpra në qytetet kryesore në Libi
Luftime të rënda kanë shpërthyer në qytetin libian të Zawiya, në perëndim të Tripolit, ndërsa forcat e Kolonel Muamar Gadafit po përpiqen të rivendosin kontrollin mbi vendin.

Një banor i vendit tha për BBC se luftëtarët opozitar në qytetin Zawiya, ishin sulmuar nga artileria dhe armë anti-ajrore.

Viktima të shumta janë raportuar aty dhe në qytete të tjera kryesore.

Dhjetëra njerëz u vranë gjithashtu dhe të lënduar nga shpërthimi i një depoje të armëve në Bengazi.

Kolonel Gadafi ka nisur edhe një kundër sulm në frontin diplomatik, emërimin e një ambasadori të ri në Kombet e Bashkuara për të zëvendësuar të dërguarit që kanë dalë kundër tij. Por kjo nuk është e qartë nëse Uashingtoni do të njohë të dërguarin eri, Ali Abdussalam Treki. /albeu.com/
Shtuar më 05/03/2011, ora 10:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori