Pamje fantastike nga "Aurora borealis" në qiell (VIDEO)
Aurora borealis (ose dritat veriore) është një fenomen natyror ku grimcat energjike emetohen nga Dielli dhe udhëtojnë nëpër hapësirë për të formuar erë diellore.

Kjo lëviz përmes hapësirës ndërplanetare me shpejtësi tipike të midis 400 dhe 800 km/s, duke marrë me fushën magnetike diellore (fushën magnetike ndërplanetare).

Era diellore bashkëveprojmë me fushën magnetike të Tokës i quajtur edhe magnetosferë, e shtrembëron atë, duke krijuar një lloj magneti "flluskë", formuar si një kometë.

Këto drita vallëzuese ngjajnë me një ylber dhe ato janë më të ndritshme në janar deri në mars. /albeu.com/
Shtuar më 23/11/2017, ora 12:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori