Lirohen gjenerali Rahim Ademi
Albeu.com
Ish-gjenerali kroat Mirko Norac dënohet për krime lufte mbi civilët serbë, gjatë luftës në Kroaci, ndërsa gjenerali Rahim Ademi, lirohet nga akuza.Paralelisht me këtë, Gjykata e Prefekturës në Zagreb sot vendosi ta lirojë të dyshuarin e parë, ish-gjeneralin Rehim Ademi, me arsyetimin se nuk ka paur autorizim, gjegjësisht përgjegjësi, për vendosje gjatë aksionit
"Megjaçki xhep", në vitin 1993, për shkak të cilës konsideron se nuk i ka shkelur konventat ndërkombëtare.
Ky është procesi i parë që Tribunali i Hagës e dorëzoi në gjykatën kroate. Në aksion në fjalë të ushtrisë kroate u vranë 23 civilë serbë, u shkatërruan 300 objekte dhe u vodh pasuri e madhe.
Shtuar më 31/05/2008, ora 15:09
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori