Libianët në betejë mbi qytetin e naftës
Forcat besnike ndaj kreut libian Muamer Gadafi janë duke lëvizur në territorin rebel në lindje, për kapjen e një instalimi të naftës në qytetin e Brega. Menaxheri i instalimit tha se ata e mori në kontroll në të gdhirë pa përdorur forcë, por forcat rebele thanë më pas se kishte rifituar kontrollin e qytetit.

Avionët Pro-Gaddafi bombarduan edhe një magazinë të armëve në qytetin e afërt të Ajdabiya.

Ndërkohë, Kolonel Gadafi ka sfiduar OKB-në për të kryer një hetim për dhunën.

Në një fjalim të transmetuar në TV Libisë në një sallë të madhe në Tripoli-n qendror, ai tha se OKB kishte kaluar rezoluta që dënon Libi bazuar në "raporte të rreme".

Por korrespondenti i BBC Peter Biles thotë se mbetet për t'u parë nëse Kolonel Gadafi të vërtetë do të lejojë asnjë hetuesit në vend.

Fjalimi erdhi një ditë pasi OKB penalizoi Libinë nga Këshilli i saj për të Drejtat e Njeriut, duke e akuzuar atë për kryerjen e shkeljeve të rënda dhe sistematike të të drejtave të njeriut.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon tha se rreth 1.000 njerëz kanë vdekur në dhunë, duke shtuar se nuk do të kishte ndëshkuar për ata që kanë kryer krime kundër njerëzimit. /albeu.com/
Shtuar më 02/03/2011, ora 14:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori