Lajmi i madh për Ukrainën, BE miraton liberalizimin e vizave
Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë miratuar sot liberalizimin e vizave për qytetarët e Ukrainës, ndërsa vendimi do të vuloset në Strasburg, më 17 maj, por do të hyjë në fuqi më 11 qershor.

Vendimi do të vlejë për të gjithë qytetarët ukrainas që kanë pasaporta biometrike, por ata do të hyjnë pa viza në të gjitha shtetet e BE-së, përveç Irlandës dhe Britanisë, dhe do të mund të qëndrojnë deri në 90 ditë në një periudhë 180 ditëshe.

Vendimi vlen edhe për katër shtete që nuk janë në zonën e lëvizjes së lirë Schengen: Norvegjia, Islanda, Lihtenshtajni dhe Zvicra. /albeu.com/
Shtuar më 11/05/2017, ora 13:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori