Lajçak: S`ka vend për panik nëse rikthehen vizat
Shefi i diplomacisë sllovake, Miroslav Lajçak deklaroi sot se nuk ka vend për panik, edhe pas miratimit të mekanizmit që mundëson heqjen e regjimit pa viza me vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Mendoj se miratimi i mekanizmit nuk është arsye për panik. Mekanizmi është më shumë një lloj mase për aksion brenda BE-së apo të ndonjë vendi anëtar, në rast se vjen deri tek rritja dramatike e numrit të njerëzve që vijnë nga ky rajon dhe nëse keqpërdoret regjimi pa viza”, deklaroi Lajçak, gjatë qëndrimit në Beograd, shkruan INA.

Sipas tij, aplikimi i këtij mekanizmi është një proces i rëndë dhe se nuk mund që një vend të sjellë një vendim për aplikimin e tij. /albeu.com/
Shtuar më 20/09/2013, ora 14:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori