Ky ishte gabimi fatal i piratëve somalezë! Pamje nga lufta në det (VIDEO)

Pëlqej
Piratët somalezë u bënë për një kohë të gjatë problem për kompanitë e transportit detar duke marrë peng shpesh anëtar të ekuipazhit të tyre.

Pas pengmarrjes ata kërkonin shuma të mëdha për t'i kthyer mbrapsht marinarët duke shkaktuar kosto financiare dhe pasiguri tek kompanitë që duhej të kalonin anijet pranë Gjirit të Adenit, përballë Somalisë.

Situata u bë as problematike sa shtete të ndryshme dërguar anijet ushtarake atje për të patrulluar, ndërsa vetë anijet morën persona të armatosur në bord për të mos lejuar afrimin e piratëve, raporton Albeu.com.

Në pamjet e mësipërme duken momente kur ushtarë apo mercenarë të ndryshëm qëllojnë mbi anijet e shpejta të somalezëve duke i neutralizuar. /albeu.com/
Shtuar më 24/05/2018, ora 10:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori