Sulm në Norvergji, autori i armatosur rrëmben auto ambulancën dhe shtyp këmbësorët
Ky është vendi sekret ku mund të blini cigare me 70% të çmimit (FOTO LAJM)

Duhanpirësit po përdorin një faqe interneti të fshehtë për të blerë pako me cigare me çmime deri në 70 për qind më të ulët se ato me pakicë.

Faqja e internetit Ciggies World rendit qindra produkte të ndryshme të duhanit për shitje me kosto më të lirë se ato të zakonshme

Një paketë Marlboro Gold cigare zbret për rreth 30 dollarë në Australi, por në faqen e internetit të Ciggies World një paketë prej 20 mund të blihet për 4 dollarë.

Megjithëse çmimet janë relativisht më të lira, duhanpirësit përballen me pritje më shumë se një muaj para marrjes së cigareve të tyre – me një rrezik ata mund të detyrohen të paguajnë taksat e papritura.

Vendi gjithashtu shet cigare kineze, karafil dhe aromatik – duke përfshirë milkshake, mojito dhe tiramisu.
Ciggies World premton të dërgojë produkte në të gjithë botën. Faqja e internetit ka një kod vend të Zvicrës por është pritur në Sydney.

Shpenzimet e transportit ndryshojnë varësisht nga vendndodhja. Anija në Australi është ose $ 7 ose $ 25, për ofrimin jo të gjurmueshëm ose të gjurmueshëm.

Konsumatorët paralajmërohen se po zgjedhin me rrezikun e tyre duke përzgjedhur ofrimin jo të gjurmueshëm, që do të thotë se ata nuk do të jenë në gjendje të kuptojnë se sa kohë do të duhet të presin për duhanin e tyre.

Shpërndarja gjurmuese e kostos prej $ 25 zgjat nga 15-35 ditë dhe është ‘shumë e mundshme që të tatohen’, transmeton gazetametro.net.

Konsumatorët mund të blejnë një kuti prej cigare duke përzgjedhur 10 pako dhe udhëzimet e pagesës dërgohen pasi të jetë përfunduar një urdhër.

Australia është vendi më i shtrenjtë në botë për të blerë cigare, me një kosto mesatare që arrin deri në 40 dollarë për një pako.


Thesari Scott Morrison njoftoi se duhanpirësit do të zhyteshin edhe më shumë për një paketë cigare më 1 shtator të këtij viti, në të dytën prej katër rritjeve të akcizës së duhanit prej 12.5 përqindëshin e njëpasnjëshëm.

Rritja e taksave pritet të rezultojë në rritjen e çmimit prej rreth 3 dollarë për një pako tipike.
Vitin e kaluar, çmimi i 30 Winfield Blues kërceu $ 2.70 nga $ 32.50 në $ 35.20.

Shtuar më 19/06/2018, ora 09:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori